magnezowo | Magnez transdermalny – naukowe dowody
15117
page-template-default,page,page-id-15117,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,transparent_content,columns-4,qode-theme-ver-11.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

Magnez transdermalny – naukowe dowody

Bardzo często dostaję pytanie:

Czy magnez transdermalny działa?

Tak i jest to z całą pewnością dowiedzione naukowo.

 

Jeszcze kilka lat temu sama miałam wątpliwości. Pamiętam, że na studiach zielarskich zanudzałam prowadzących pytaniami: “Ale jaki jest mechanizm działania?” i nikt nie mógł mi udzielić satysfakcjonującej odpowiedzi. Wszystkie, które dostawałam opierały się albo na odpowiedziach anegdotycznych (zwanych też inaczej: wiedzą pokoleń), albo nie dawały się obronić z naukowego punktu widzenia.

Znajomi zielarze mówili: “Zobacz, przecież działa!”. Znajomi lekarze i farmaceuci: “Słyszeliśmy, ale jesteśmy sceptyczni, na studiach nie przedstawiono nam jednoznacznych dowodów”.

Byłam skołowana!

 

Przyznam, że też był to powód, dla którego wstrzymywałam się ponad dwa lata z wprowadzeniem serii magnezowej. Jestem bardzo racjonalną osobą i po prostu było mi trudno proponować coś, co działa według tradycyjnych doświadczeń, ale nie ma naukowego potwierdzenia..

Aż do teraz!

W  roku 2017 naukowo dowiedziono, że chlorek magnezu może przenikać przez skórę,

 

Badania nad włąściwościami magnezu są dość młode i pierwsze doniesienia o skuteczności formy transdermalnej pojawiły się na konferencji magnezologicznej w Meksyku w 2013 roku. Nic dziwnego, że wiele osób, które nie interesowały się mocno tym tematem nie miało szansy się z nimi zapoznać! (Nie zdziwię się, jeśli dojdą do szerszej świadomości w Polsce z kilkuletnim opóźnieniem..).

Natomiast moja radość była naprawdę ogromna, kiedy okazało się, że w tym roku prestiżowe czasopismo naukowe Plos One  (creme de la creme publikacji naukowych, wszystkie artykuły ) rozstrzygnął te wątpliwości raz na zawsze.

 

Kass, L., Rosanoff, A., Tanner, A., Sullivan, K., McAuley, W., & Plesset, M. (2017). Effect of transdermal magnesium cream on serum and urinary magnesium levels in humans: A pilot study. PloS one12(4), e0174817.

Zresztą, przeczytaj sam!

To bardzo ekscytujące odkrycie i myślę, że jeszcze wiele przed nami!